(Heemkundekring Rosmalen/Ons Rosmalen)

Door: Ronald van Grinsven & Antoinette van Grinsven – Raijmakers

De achterzijde van een rekening van de PNEM, begin april 1940 net voor de oorlog, In ons dorp was de stofzuiger nog niet ingeburgerd. Bij ons Pa thuis lag er nog gewoon zand op de vloer, dat voor de zondag netjes werd gemaakt, het strijkijzer stond gewoon voor te verwarmen op de kachel en als het vroor dan werd je wakker met ijspegels aan je neus. De elektriciteit was er wel maar de huishoudelijke apparaten waren voor de notabelen. De luxe was veel meer al ingeburgerd in de steden, als in de kleine dorpen, waarom zou men immers elektrisch licht moeten hebben, ze gingen met de kippen op stok, en de olie of carbid werkte ook toch…

Maar toch als je zo’n rekening kreeg was het wel eentje met in ieder geval een mooi plaat op de achter kant, De oorlog heeft de opmars in ons dorp van de luxe nog kunnen tegenhouden, maar daarna ging het hard na de wederopbouw kende grote groepen mensen de welvaart, de luxe in opmars, water uit de kraan, gas, noem het maar op. Niet meer met de kippen op stok, maar wanner het testbeeld op tv verscheen. Zouden ze nu weer van deze mooie getekende rekeningen gaan versturen, ik opper maar wat misschien met een mooie windmolen, of zonnepaneel… Tja deze advertentie was zijn tijd al ver vooruit….